
Jag har i över 40 år haft ett starkt engagemang för miljöfrågorna. Det började under min anställning på Volvo i kölvattnet från Romklubbens larmrapport Tillväxtens gränser. Larmen har senare visat sig som så ofta, vara helt ogrundade. Allt har gått åt motsatt håll.
Under åren efter Volvo har jag lett AB ÅF in på miljöområdet, jag har varit med och räddat Svenska Miljöforskningsinstitutet IVL, jag har varit ordförande i en miljöorganisation och jag har skrivit en rad böcker om miljö och hållit hundratals föreläsningar. Jag hade många upphetsade diskussioner med professor Tor-Ragnar Gerholm som kritiserade det jag trodde på. Fram till år 2008 stod jag bakom vad etablissemanget predikade om miljöförstöring och klimatkatastrofer även om mitt engagemang avtagit efter Gerholms kritik.
År 2008 fick Naturskyddsföreningens dåvarande vänsterradikale ordförande Mikael Karlsson mig att ana ugglor i mossen på allvar. Hans näst intill hatiska bemötande av kritik som jag riktade mot satsningen på etanol från mat som drivmedel för bilar, fick mig att inse att något var sjukt i debatten. Jag började åter studera aktuella miljöfrågor och den aktuella vetenskapen.
Vad jag fann var att samhällets politiska och kulturella elit bestämt sig för att bara acceptera en politiskt korrekt uppfattning på klimatområdet. Jag skrev samma år en kritisk debattartikel om klimatfrågan och politiken på Svenska Dagbladets Brännpunkt. Artikeln fick rekordmånga läsare och slog rekord i kommentarer på nätet. Det politiskt korrekta etablissemanget med socialdemokraten Kristina Persson och alarmisten Johan Rockström i spetsen kastade sig över mig med en rad personangrepp men inga hållbara argument i sak. När jag blivit hudflängd i en rad repliker, sände ett tjugotal seniora professorer i naturvetenskaper in en artikel där de försvarade mina ståndpunkter. Den artikeln vågade inte politiskt korrekta Svenskan publicera.
Professorernas inlägg kom istället att publiceras på numer avvecklade debattsiten Newsmill och blev nog en av de mest lästa artiklarna där. Själv blev jag efter detta portad från SvD och de övriga politiskt korrekta medierna. Det är ett huvudskäl till att jag driver den här bloggen.
Erfarenheten har fått mig att förstå hur en stor del av svenska folket känner det inför det åsiktsförtryck som utövas av den svenska eliten. De politiska frågor som engagerar de flesta i vårt land sopas under mattan och man tillåter ingen debatt. Den som sticker upp och försöker diskutera dessa frågor, får som jag själv uppleva en kaskad av kränkande tillmälen från det fina etablissemanget. Detta var en ny upplevelse för mig som har fått mig att bättre förstå den frustration som vanliga människor i Sverige känner och som dagligen bubblar fram i desperata kommentarer på nätet.
Självklart befinner sig den politiskt korrekta eliten i chock efter valet. Taktiken att maximalt kränka de som dristar sig att ifrågasätta deras förbud att debattera det politiskt korrekta har havererat. Istället för att tysta folkopinionen har den nya folkrörelsen SD vuxit sig stark och mer än var åttonde väljare har valt att rösta på dem, trots en exempellös smutskastning och mobbing från elitens arenor.
Etablissemanget stoppar huvudet i sanden och vägrar se vad som sker. Man försöker vifta bort den här snabbväxande folkrörelsen med att de övriga sju av åtta väljarna röstade emot den. Men är det så? Om man studerar opinionen (enligt SOM-institutet) bland etablissemangspartiernas egna väljare, så ser man tydligt, att i grova drag varannan av dem när samma ståndpunkter som SD står för. SD har med andra ord samma potential som sin franska motsvarighet Front National, att växa till landets största parti om eliten inte tänker om.
Detta är lärdomen av det gångna valet. Den politiska och kulturella eliten har genom sitt försök att begrava en rad brännande frågor, skapat en situation som är på väg att slita isär det svenska samhället. Enda sättet att vända den utveckling man satt i rullning, är att ta upp alla de politiskt korrekta frågorna till öppen debatt och att ge medborgarna en möjlighet att i demokratiska val vara med och styra politikens inriktning.
I klimatfrågan som engagerat mig, bekänner sig hela det politiska och kulturella etablissemanget likt papegojor, till samma tro och ingen debatt tillåts i Public Service och de övriga av deras medier. Detta trots att det är trivialt att visa att de larm man stödjer sig på, inte har något stöd i den faktiska verklighet som vanligt folk kan observera.
Valet innebar att dagens elitistiska förtryck kommit till vägs ände. Nu måste debatten släppas fri i Public Service och folkstyret återinföras. Om inte kommer vårt fina samhälle att gå en mycket mörk framtid tillmötes.
Se till att övertyga folket, istället för att kränka och köra över det!
Lars Bern
Läs mer här:
http://blog.svd.se/ledarbloggen/2014/09/16/gastblogg-sd-kan-bli-sveriges-storsta-parti/
skriven
Tittade på historik för C. Såg att Fälldin nådde typ 25% för länge sedan. Så partier kommer och går eller IAF växer och krymper beroende på hur mycket väljarna "behöver" ett visst parti. Demokrati borde ju vara att följa väljarna snarare än att försöka behålla "makt och härlighet" vilket nu sker. Att kallt konstatera faktum rörande extrema partier, och i första hand det som skrivs i deras program, borde inte vara annat än berikande. Om man tycker att partiers syn på "klimatpolitiken", "energipolitiken", "invandringen" osv är extrema jaa acceptera faktum och låt inte det som, efter en tid, bli naturlagar utan var öppen och samtidigt kritiska till de "nya idéerna" uppskattar verkligen dina inlägg Lars: "Facts NOT Fiction" MEN uppenbarligen kommer dina idéer skapa förändringar som inte bara ger plus utan även minus för "berörda grupper" till exempel de "hållbara" engiförsöken
skriven
Mycket bra och viktigt inlägg.
Man ser tydligt vad folk tycker efter detta senaste valet.
Tack för att du orkar driva din blogg.
skriven
Att det är källarlågt i tak i den svenska debatten är uppenbart inte minst om man jämför med förhållandena i många andra europeiska länder. De flesta intellektuella i vårt land har sedan länge funnit det nödvändigt att vända sig till bl. a danska, engelska och tyska tidningar för att få en öppnare syn på dagens politiska frågor. Den svenska överheten, med effektivt stöd av sina subventionerade media, har effektivt sett till att inga avvikande uppfattningar skall komma upp i dagsljuset. Alla med avvikande uppfattningar stämplas som ”folkefiender” eller blir ”rasister” eller ännu värre med dagens underliga och sloppiga vokabulär. Att SD fick så kraftigt stöd i valet var inte bara en protest mot en ohållbar och orealistisk svensk invandringspolitik utan också mot en energipolitik vars främsta syfte förefaller vara att vilja knäcka kamelens rygg, dvs. vårt näringsliv, med arbiträra skatter och pålagor.
Om överheten med dess hantlangare vägrar att lyssna på folkets röst så blir de demokratins bedragare. Har folket sagt ifrån i val så är det politikernas uppgift att rätta sig därefter även om det inte faller dem på läppen. Gör man inte det så kommer politikerföraktet att stiga till ett crescendo.
skriven
Bra skrivet, Lars. En fri debatt krävs för att få en rimlig chans att hindra kaos.
skriven
Den sk eliten är ingen elit. Det är ett gäng generaliserande illusionister där kartan gäller före verkligheten. När sedan verkligheten tränger igenom den uppblåsta och välputsade generaliseringsytan så blir man helt paff och stoppar huvudet i sanden.
Det bästa vore att gå mot direktdemokrati med återkommande bindande folkomröstningar såsom i Schweiz för att minimera politiska galenskaper.
I dagens knivskarpa globala konkurrens finns föga plats för illusioner och politisk förståndssvaghet, enbart sunt förnuft.
Ett sådant parti som Miljöpartiet är ju fullständigt livsfarligt för allt som rör sig, dessa miljömarxister borde isoleras bort från politiken.
skriven
Lars, du ska ha en stor eloge för att du tänker själv och kan omvärdera dina åsikter. Jag har själv gjort en liknande resa. Fram t o m förra valet röstade jag på V men under de senaste åren har jag tänkt om radikalt. Idag ligger mina sympatier mer hos högerpartierna och jag skulle troligen rösta på moderaterna. Hur denna omsvängning skett kräver en alltför lång utläggning varför jag besparar er den här.
Nu röstade jag ändå inte på moderaterna eftersom jag tycker att de och övriga allianspartier, tillsammans med vänsterblocket och media, agerar odemokratiskt. Jag röstade istället på SD främst för att stärka demokratin. Men även för att invandrings-, asyl-, integrations- och biståndsfrågorna är viktiga och behandlas ansvarslöst av de etablerade partierna.
skriven
Amerikanska tankesmedjor sätter antagligen agendan i public service.
Det är Usas världsherravälde som gör sig påminnt.
skriven
Tack för de sanningarna!
Demokratin och dess grundpelare yttrandefriheten är i akut fara i Sverige.
Dels från den åsiktsförtryckande politiskt korrekta "eliten" men på längre sikt från islam.
Mitt uppvaknande kom när Reinfeldt talade om att han hade en lapp i fickan med antalet SD röstande och hans uppgörelse med miljöpartiet om ökad invandring från MENA länderna, detta för att "straffa" de som röstat på SD!
Artiklar har publicerats som menar att vi ska ha en "utbildning" innan vi tillåts rösta!
Expressen skickar ut politrucker (de kallar sig reportrar) för att skrämma avvikande meningsbärare till tystnad, jag har själv haft besök av David Baas med kameraman pga min kritik av islam. Blev inte mer av det eftersom min yngste son är mix med afrikanska och min styvson är hel afrikan! :-) Gårdagens barn/ungdomsgäng på besök bestod av två afrikaner, en från Pakistan (muslim), en purskåning och barn/ungdommar från mina vänner från Kina!
Att anklaga mig för rasism blir bara löjeväckande - men jag röstade på SD!
Här är vi nu, demokraturen som drabbade dig Lars, är full färd med att övergå i ren diktatur, jag fasar för framtiden! Den Danska bloggen snaphanen.dk (OBS ett p) är utmärkt i sin blick på Sverige och i rapporteringen om islam. Där skriver också signaturen Julia Caesar sina krönikor på svenska.
Kommer jag att tvingas lämna Sverige för att fritt kunna yttra mig?!
Hans Högqvist
skriven
Hans Högqvist - och vi är 800 000 skattebetalare som den blivande statsministern vägrar att tala med och som talmannen inte tar i hand. Vi finns inte.