EU-valet visar inte att medborgarna lockas av fascismen

 

Nu vrider det politiska etablissemanget i hela EU sina händer i ångest över att högerextremistiska och högerpopulistiska partier går fram i stora delar av Europa. Folket har återigen fel är undermeningen. Vad göra? Den politiska makteliten låter nu slagorden hagla över sina svekfulla väljare. Missnöjespartier, högerextremister, vänsterextremister, populister!
Men det är ju det politiska etablissemanget som har ställt till det. Ty vad har egentligen hänt? Tror någon att folk har suttit och resonerat vid köksborden runt om i EU under de senaste åren och kommit till att lite fascism eller högerpopulism nog skulle sitta fint nu? Dags för lite omväxling?
Självklart inte. Det är en växande opposition mot EU:s politiska och ekonomiska utveckling som ligger bakom. Somliga har drabbats hårt ekonomiskt av det katastrofala europrojektet, andra är alltmer ursinniga över att den politiska makten obönhörligt glider över från det egna landet till Bryssel och urholkar det demokratiska självstyre, som vi är uppväxta med. De vill inte centralstyras av anonyma institutioner i Bryssel med dess 50 000 tjänstemän och 15 000 lobbyister.  
När alla dessa medborgare skall utnyttja sin rösträtt för att uttrycka sitt missnöje med EU:s utveckling, finns det inga ”vanliga” partier med en EU-kritisk hållning att rösta på. Och nu är stora väljargrupper i många EU-länder tillräckligt upprörda för att då rösta på partier som inte tillhör det politiska etablissemanget. Det går inte alls någon mäktig våg av fascism, nazism eller främlingsfientlighet fram över Europa, men det går fram en mäktig våg av missnöje med vad den politiska eliten håller på att göra med EU-projektet.
Tidigare halvfascistiska eller åtminstone främlingsfientliga partier i Nordvästeuropa, typ Front national och Dansk folkeparti, ser detta och framställer sig nu som i huvudsak EU-kritiska partier som kan vinna stöd bland vanliga hyggliga, demokratiskt sinnade medborgare. Gert Wilders i Holland tappade katastrofalt mycket stöd när han strax före valet gav uttryck för främlingsfientlighet och rasism. Holländarna är antirasister med starka demokratiska och liberala traditioner.  

Det som krävs nu är att vi får fram nya partier i EU, till vänster och höger om mitten, som intar en genomtänkt EU-kritisk hållning och därmed erbjuder en demokratisk väg för folkviljan i EU-frågan. Det politiska etablissemanget står i vägen för en demokratisk utveckling av EU. 
1 Bernt Malmkvist:

skriven

Mycket klokt Nils. En liten randanmärkning om holländare. Några tjusiga kolonisatörer var dom inte vare sig i Afrika eller i Asien.

3 Bengt Söderberg:

skriven

Sansat och klokt. Budskapet borde spridas så att det når ut effektivt.

5 Rosenhane:

skriven

Bevistade igår ett evenemang som bland annat hade som tema - Vad hände i EU-valet och varför?
En av dom inbjudna som skulle delge sina synpunkter om detta var Gunnar Hökmark.
Moderat självrannsakan?
Nix.
Här var det i stället något mycket negativt som hade skett som egentligen har sin grund i just populism, främlingsfientlighet och extremism; att väljarna inte har begripit det underbara, ja snudd på magiska saliggörandet som den fria rörligheten in absurdum medför.
Hökmark är en moderat extremistisk allianspopulist utan självkritik som har fräckheten att påstå att valresultatet i någon mening är väljarnas fel eftersom väljarna inte röstade som hans parti hade önskat.
Sug på den - väljarna har röstat fel!
Som grädde på moset anser han att det råder konsensus i klimatfrågan.
Slutsats?
Rösta bort dom odugliga som inte är till gagn för vårt land!

7 Mattias Beming:

skriven

Jag är inte beredd att hålla med dig om vad som krävs som lösning på EU-frågan. Jag, som inte är uppfostrad på "demokratiskt vis" - med en majoritetsvilja som rättesnöre i livet - tror istället på att icke-rösta i samtliga EU-val, allt för att inte ge den hierarkiska struktur och voteringen, som unions-projektet består utav, ens eget erkännande.

Som ersättning för denna, avlagda "rösträtt", utnyttjar man den verkliga rösträtten, "yttrandefriheten" till att bekämpa det demokratiska storhetsvansinne som råder bland det politiska etablissemanget, genom en upplysning av människors medvetanden om vad som är fel med att följa majoritetsviljan och vart vägar kantade med goda föresatser faktiskt leder mänskligheten.

Voteringen, som ledstjärnan i livet, leder mänskligheten bort från vad som faktiskt är rätt eller fel i individers bemötande av en självtänkande människa - och mot - rena gissningar och godtycke. Det finns ingen som kan kontrollera dess makt över mänskligheten, då mänskligheten aldrig kan kuva dess inneboende, och rent av onda, kraft till det godtyckliga.

Det är faktiskt detta som den "dumdristige" Mr. Tolkien ville säga mänskligheten genom sin, realistiskt grundade, saga om härskarringen.

Vad skulle du själv göra om du blev framröstad som mänsklighetens ledare i en framtid där majoriteten har demokratiserat hela världen och där den nya världsordningen består av ett världsherravälde?

Se Tolkiens (och även min egen) inställning till voteringen och dess inneboende kraft till godtycket, som rättesnöre i livet:

( http://youtu.be/9oStPPs66qg )

Det är synd och skam att detta styrelseskick har fått växa sig så stort och under en sån lång tid utan att knappt någon vettig människa reagerat - men de flesta som kommer underfund om hur det verkligen ligger till tar ju livet av sig i detta land, i brist på självförtroende. Det är ju trots allt den vanligaste dödsorsaken bland män mellan 15-44 år.

Det handlar inte om att erbjuda en majoritetsviljestyrd väg för majoritetsviljan i frågan om majoritetsviljan bör utöka sin inneboende kraft av godtycklighet till att styra allt fler människor eller ej.

Majoritetsviljan strävar alltid åt att styra precis ALLA människor... utan några som helst undantag, den är funtad så.

Den kan endast bekämpas med hjälp av motviljan och avskyn till voteringen som bedömare i vad som är att betrakta som rätt eller fel.

Och detta är inte extremism - det är realism.

Extremism, vore att avgöra motviljan genom votering.

Det är inte hur mycket stöd (antal röster) ett påstående har som avgör om påståendet är "rätt och riktigt" eller inte... och det kommer det heller aldrig att bli.

mvh
Mattias Beming
(dömd i svensk domstol för att inte ha tillgodosett majoritetsviljans profitbegär)

9 Anonym:

skriven

Bra analys. Bristen på alternativ gör att många européer måste välja mer "högerextremistiska" partier, som media kollektivt benämner dem som, för att säkerställa att den nationella suveräniteten skyddas. I Sverige får man intryck av att etablissemanget väljer att fokusera EU-frågans vara eller icke vara som en fråga om främlingsfientlighet eller tolerans - antingen är du ond eller så är du god. Demokratiaspekterna och om EU verkligen är ett "fredsprojekt" försöker man dölja.

11 Kenneth Erikson:

skriven

Tack för den analysen Nils.

Det känns gott att få stöd när jag bedömer resultatet likadant som du. Min analys syns som 2:a inlägget uppifrån på min egen sida.

Mvh
KE

2 Jan

skriven

Det är intressant att notera massmedias ordval. Vi kan ofta se benämningarna högerpopulism och högerextremism men sällan vänsterpopulism och vänsterextremism.

Personligen ogillar jag extremister oberoende vilken kulör de har.

4 Björn i Bromma

skriven

Bra talat, och håller fullständigt med. Jag känner många som känner sig lurade. Det blev inte som man fick förespeglat vid folkomröstningen när det begav sig, det blev "something completely different".

6 Joakim a

skriven

Kloka ord från en klok man.
Nils skulle nog göra mer nytta på hemmaplan men så länge msm journalisterna inte tycker lika så tystas hans åsikter.

8 Hiawatha

skriven

Den Gotländske f.d. riksdagsmannen Rolf K. Nilsson berättade i Gotlands Tidningar för en tid sedan att han ville bli riksdagsman för att kunna påverka men upptäckte att det inte gick. Allt var redan beslutat i Regeringen eller partitoppen. Han blev bara obekväm när han försökte.

Svar: Ann-Marie Pålsson som satt 8 år för M i Riksdagen hade samma erfarenhet och skrev boken Knapptryckarkompaniet om fenomenet.
Lars Bern

10 Kenneth Erikson

skriven

Tack för den analysen Nils.

Det känns gott att få stöd när jag bedömer resultatet likadant som du. Min analys syns som 2:a inlägget uppifrån på min egen sida.

Mvh
KE