Der Spiegel och Naomi Klein löser klimatproblemet

Även om den växande emissionen av växthusgaser är ett problem på lång sikt är det i dag inte ett akut problem. Den globala uppvärmningen har hittills varit ringa och det finns ingen vetenskaplig grund att vädret har blivit mer extremt. Stormarna är inte värre än tidigare och kommer snarare att bli färre i ett varmare klimat vilket är en följd av att polarområdena i allmänhet värms upp mer. Man kan förvänta sig att extremt varmt väder blir något vanligare och extremt kallt väder mindre vanligt med detta går ytterst långsamt som vi kan se från årets fimbulvinter i USA som lika gärna kunde ha hänt i Sverige. Havet stiger likaså med ca 3mm/år men har inte ökat takten under det senaste 23 åren som vi kan se från radaraltimetrimätningar från satellit. Det finns därför ingen anledning att bygga upp en panikatmosfär som om något riskerar leda till förhastade och på sikt felaktiga och kostsamma beslut.
Orsaken till de ökade utsläppen av koldioxid är jordens ökade befolkning och önskan hos jordens alla fattiga att leva ett liv som är lite bättre och mer hoppfullt och kanske till och med kunna åka taxi någon gång som lär tillhöra några av Naomi Kleins miljösynder.
Att tro att ett socialistiskt system eller ett icke-kapitalistiskt system (vad man nu menar med detta) skall lösa jordens energi- och miljöproblem är fullständigt naivt som vi kan se från de socialistiska systemens ohyggliga miljöproblem. Åtminstone der Spiegel borde känna till de kostnader som behövdes för att lösa de problem som DDR lämnade efter sig. Elbe var en död flod vid den tyska återföreningen som nu tack vare det kapitalistiska systemet har återvänt till livet. Även Sverige drabbades av DDRs utsläpp och under 1980-talet hade man mer svavelnedfall över Sverige från var sydliga granne än vad det egna landet självt släppte ut.
Miljökatastroferna i Sovjet och numera även i Kina visar vad socialistiska samhällen är kapabla att ställa till med. Faktum är att en av de få länder som markant minskat sina CO2-utsläpp är USA genom sin ökande gasutvinning!
Snarare är det nog så att det enda hoppet att lösa jordens långsiktiga miljöproblem är via det öppna och fria samhället och inte genom en socialistisk diktatur allra minst på en global skala. Detta borde inte minst der Spiegels redaktion känna till.
Lennart Bengtsson
22 februari 2015
Först Al Gore/Obama och sedan Fru Klein/der Spiegel. Inget synes kunna rädda jorden från den kommande undergången.
Hon är väl lika trovärdig som vårt eget miljömonster Fru Romson. Grön diesel, giftiga bottenfärger och Gud vet vad.